ابداع عینکی برای ثبت تصویری خاطرات زندگی

لابراتوار علوم رایانه ای شرکت سونی طی همکاری با دانشگاه توکیو موفق به ساخت ابزاری سبک وزن و عینک مانند شده است که می تواند با ردیابی حرکات چشم کاربر، اجسام و صحنه های مورد توجه وی را تعیین کرده و خاطرات روزمره وی را به صورت تصویری ضبط کند. 
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از مهر، این عینک مجهز به لامپهای LED مادون قرمز و گیرنده درونی و دوربینی خارجی است که می تواند آنچه کاربر می بیند را به ثبت برساند. عملکرد این عینک به واسطه تابیده شدن نور مادون قرمز به داخل چشم کاربر است. 

گیرنده های نور منطقه ای که نور از آن تابیده می شود را ردیابی کرده و موقعیت مردمک چشم کاربر را تعیین می کند. سپس سیستم، نگاه کاربر را دنبال کرده و بر اساس مسیر آن از صحنه های مقابل دید کاربر تصویربرداری می کند. درخشش نوری کوچک و آبی رنگ نشان می دهد عینک در حال تصویر برداری است. 


این سیستم می تواند هرآنچه کاربر در طول روز و در طول زندگی خود به آن نگاه می کند را ثبت کرده و حتی با توانایی تشخیص حروف انگلیسی، آنچه کاربر در حال مطالعه آن به سر می برد را نیز تشخیص داده و به ثبت برساند. 

بر اساس گزارش گیزمگ، در حال حاضر استفاده از این ابزار می تواند بخشی از دید کاربران را مسدود کند اما شرکت سونی در نظر دارد با تلفیق این سیستم با قاب عینکهای معمولی از میزان مزاحمت آن برای دید کاربران بکاهد. تنها نکته باقی مانده منبعی است که باید به گونه ای انرژی این ابزار قابل حمل را تامین سازد. 

/ 0 نظر / 18 بازدید