ساخت بلوتوث نسخه 4.0 به اتمام رسید

با اینکه هنوز بلوتوث 3.0 به خوبی شناخته نشده است، شرکت Bluetooth SIG نسخه بعدی بلوتوث یعنی 4.0 را نیز به اتمام رسانده است.
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از موبنا، بلوتوث 4.0 بر مبنای نسخه های قبلی ساخته شده است. اما یک حالت توان کم هم اضافه کرده است که می تواند در ساعت های مچی، تجهیزات ورزشی و غیره نیز استفاده شود.
بلوتوث 3.0 انتقال سریع را با فناوری 802.11 ارایه می داد و به حداکثر سرعت 24 مگابایت در ثانیه رسید (نسخه 2.0 سرعت 3 مگابایت بر ثانیه دارد). نسخه 4.0 پهنای باند پایین داشته، اما به قدر کافی برای کار با دستگاه هایی که از باتری های cell-button (مانند باتری های ساعت مچی) استفاده می کنند، کم توان است.
موارد استفاده آن شامل ارسال اطلاعات Caller ID به ساعت های مچی، داده های گام شمار، مانیتورهای گلوکز و از این قبیل بدون مصرف کامل باتری است.
با اینحال، بلوتوث 4.0 بلوتوث کلاسیک، بلوتوث پر سرعت و بلوتوث کم توان را در بردارد. طبق اعلام شرکت Bluetooth SIG دستگاه ها اکنون به برد 10 متر محدود نیستند و برد آنها تا 60 متر افزایش یافته است.
بلوتوث 3.0 در زمان حاضر زیاد در تلفن های همراه معمول نیست. جز سامسونگ، اغلب گوشی های جدید بلوتوث نسخه 2.0 یا 2.1 را با Enhanced Data Rate) EDR)، بکار می برند.
انتظار می رود اولین دستگاه های دارای بلوتوث 4.0 اواخر 2010 و یا اوایل 2011 عرضه شوند. سازندگان تلفن همراه به احتمال زیاد مستقیماً به سمت استفاده از بلوتوث 4.0 رفته و بلوتوث 3.0 را فراموش می کنند.

/ 0 نظر / 24 بازدید

Whoops, looks like something went wrong.