محققان هاروارد رباتی نرم و استتارپذیر ساختند!

به گزارش سرویس سخت افزار پایگاه خبری فن آوری اطلاعات ایران از SlashGear، ربات نرم Soft Robot که از ماده کشسان قابل انعطاف و نرمی ساخته شده است که از هوای فشرده در داخل خود برای حرکت منعطفانه در هر سطح باریکی استفاده می کند مدت هاست که ساخته شده است.

اکنون مدل بروز رسانی شده و جدید آن توسط محققان دانشگاه هاروارد طراحی شده است که دقیقا همانند ربات قبلی به علاوه یک ویژگی قابل توجه جدید است. ورژن جدید این ربات دارای مهارت های استتار می باشد که می تواند در ترکیب با رنگهای مختلف محیط قرار گیرد.

سیستم استتار این ربات از همان فرآیندی بهره می گیرد که برخی موجودات در بازی مانند سپیداچ واختاپوس ها مورد استفاده قرار می دهند.

این ربات از پلیمرهای سیلیکونی ساخته شده است و نیروی محرکه خود را از هوایی می گیرد که از طریق سیلندرهای موجود در پاهای ربات به داخل آن وارد می شود. در این ورژن استتارپذیر، ربات توسط شبکه ای از کانال های کوچک پوشانده شده است که توسط رنگ های مختلف پر می شوند.

با پمپاژ سریع رنگ به داخل این کانال ها، ربات می تواند همرنگ فضای محیط خود شود. به گفته دانشمندان طراح، این ربات را می توان به صورت حرارتی استتارپذیر نمود، به این ترتیب که با پمپاژ مایعات گرم یا سرد تغییر رنگ دهد. یا می توان آن را با مایعات فلورسنت پر کرد تا در تاریکی بدرخشد.

اگر چه اکنون این ربات مواد مایع مورد نیاز خود را از بیرون دریافت می کند اما محققان می گویند که به زودی خواهند توانست این مایع را مستقیما از داخل خود ربات هدایت نمایند.

/ 0 نظر / 93 بازدید