مغز انسان 20 برابر سریع‌تر از پرقدرت‌ترین ابرکامپیوترها

محققان دانشگاه‌های MIT و هاروارد به عنوان بخشی از پروژه گسترده خود در حال تکمیل رایانه جدیدی هستند که در آینده می‌تواند به تقلید از سیستم‌های مجازی‌سازی مغز انسان عمل کند.
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از فارس، در حالی که ابزارهای عملی فراوانی برای تحقیقات دانشمندان در این زمینه وجود دارد، آنها خودروی جدیدی ساخته‌اند که قادر است با شبیه‌سازی هوش انسان خطرات موجود در خیابان و امکان غیرقابل عبور را تشخیص دهد و بدون راننده در تمامی مسیرها حرکت کند.
"نیکلاس پینتو " یکی از دانشجویان مقطع دکترا و متخصص تحقیقات سیستم‌های شبیه‌سازی مغز در دانشگاه MIT اظهار داشت که نظریه مطرح شده برای این طرح نشان می‌دهد که چگونه می‌توان یک رایانه مبتنی بر پردازنده‌های گرافیکی پیشرفته تولید کرد تا این رایانه بتواند مانند سیستم بینایی قشر مخ عمل کند.
پینتو که در این پروژه با "دیوید کوکس " از موسسه رولند وابسته به دانشگاه هاروارد همکاری می‌کند، توضیح داد که تحقیقات آن‌ها تاکنون نشان داده است که مغز انسان توان رایانه‌ای معادل 20 پتافلاپ را دارد که این رقم 20 برابر از پرقدرت‌ترین ابرکامپیوترهای کنونی سریع‌تر است.
به گفته وی، دانشمندان هم‌اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که بخش بینایی قشر بیرونی مخ دست‌کم 40 درصد مغز را شامل می‌شود و بر این اساس می‌توان گفت که سرعت پردازش اطلاعات در آن 10 پتافلاپ است.
پینتو که زیر نظر یکی از اساتید بزرگ دانشگاه MIT به نام "جیمز دیکارلو " فعالیت می‌کند توضیح داد که مغز انسان به صورت موازی فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد و توان مصرفی آن به صورت گسترده در انجام محاسبات موازی به کار می‌رود.

/ 0 نظر / 21 بازدید