جاسوسی تصادفی گوگل؛ عبور از مرزهای اخلاق یا قانون؟

گوگل برای جمع‌آوری تصادفی اطلاعات وای فای در هنگام تهیه عکس‌های سرویس نقشه خود توسط خودروهای عکس‌برداری ویژه، در سراسر جهان به زیر ذره‌بین رفته است.

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از ایسنا، غول اینترنتی گوگل به‌دنبال پافشاری مقامات آلمانی برای نظارت بر اطلاعات جمع‌آوری شده توسط این شرکت، فاش کرد که خودروهای دید خیابانی که در بیش از 30 کشور در حال فعالیت‌اند، از سال 2006 به‌طور غیرعمد قسمت‌هایی از اطلاعات شخصی ارسال شده در شبکه‌های وای فای بدون حفاظت را جمع‌آوری کرده‌اند، در حالی که منتقدان بر این باورند که تصادفی در کار نبوده است.

دید خیابانی به‌عنوان بخشی از برنامه Google Maps، سرویسی است که به کاربران امکان می‌دهد با مشاهده تصاویر 360 درجه از سطح خیابان یک شهر یا منطقه، به گردش مجازی در آن بپردازند.

گوگل در پی اذعان به این عمل وعده داد به جمع‌آوری اطلاعات از شبکه‌های وای فای توسط خودروهای دید خیابانی که در 30 کشور مورد استفاده قرار گرفته‌اند، پایان می‌دهد.

گوگل هم‌چنین اقداماتی را برای از بین بردن این اطلاعات که با گردش این خودروها به‌منظور گرفتن عکس از مکان‌های عمومی جمع شده‌اند، در پیش می‌گیرد اما مقامات حریم خصوصی کشورهای مختلف تحقیقات خود را درباره احتمال نقض قانون از سوی این شرکت آغاز کرده‌اند.

در دادگاه عقیده عمومی، عمل گوگل از مرزهای اخلاقی عبور می‌کند اما قانونی یا غیرقانونی بودن آن به قوانین قضایی بستگی دارد.

شرکت‌ها در آمریکا باید بدانند که شاید رهگیری اطلاعات عمومی که از امواج هوایی منتقل می‌شوند غیرقانونی نباشد اما واقعیت این است که شبکه‌های بی‌سیم موجود، در محدوده خاکستری قانون قرار دارند که به خوبی تعریف نشده است. بدین سان گوگل چیزی به سرقت نبرده و حتی از انتظارات حریم خصوصی تخطی نکرده است.

/ 0 نظر / 23 بازدید