مایکروسافت درهای هادوپ را به روی کاربران اکسل گشود

مایکروسافت در حال توسعه یک اتصال دهنده یا کانکتور است که این امکان را به کاربران اکسل خواهد داد تا اطلاعات خروجی از هادوپ را دانلود و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند، یا به عبارتی ساده تر آن یک پلتفرم پردازش داده منبع باز برای طیف گسترده ای از کاربران خواهد بود. 

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از InfoWorld، در ساخت و توسعه این اتصال دهنده، Hortonworks که ارائه دهنده خدمات توزیع هادوپ و خدمات پشتیبانی تجاری از آن است، با مایکروسافت مشارکت دارد. 

در همین راستا Eric Baldeschwieler مدیر بخش تجاری Hortonworks اظهار داشت: آنچه که اطلاع رسانی پیرامون این رویداد خاص و منحصر به فرد می سازد این است که مایکروسافت به ناگاه آپاچی هادوپ را پیش روی خیل میلیونی از کاربران جدید قرار می دهد، میلیونها نفر کاربر نرم افزارهای اکسل و پاورپوینت اکنون می توانند با استفاده از نرم افزاری که آشنایی بسیاری با آن دارند از مزایای آپاچی هادوپ بهره برند. 

این اتصال دهنده در واقع یک ODBC (اتصال دهنده آنلاین پایگاه داده) است که از طریق سیستم مخزن داده Hive با هادوپ در تعامل است. این دو شرکت که سال گذشته با هدف انطباق هادوپ با اکوسیستم ویندوز همکاری و مشارکت خود را آغاز نموده بودند اکنون در حال توسعه یک فریم ورک جاوا اسکریپت نیز می باشند؛ آن به برنامه های جاوا اسکریپت این امکان را می دهد تا به جستجو در داده های هادوپ بپردازند. 

از دیگر پروژه های مشترک و در حال انجام این دو، فراهم آوردن مجموعه ای از وصله ها Patch برای هسته هادوپ است که قابلیت اجرای این نرم افزار را بر روی سرور Windows Server می دهد. 

/ 0 نظر / 12 بازدید